پرانا یوگا - سایت آموزش تخصصی یوگا
درباره وبسایت


با سلام خدمت کلیه دوستان
این وبگاه با هدف آموزش و اطلاع رسانی در ضمینه یوگا طراحی گردیده است ، و در حال حاظر مطالب وبگاه بسیار اندک است اما امید است با کمک ومساعدت همه دوستداران یوگا این وبگاه به یک مجله اینترنتی صد در صد علمی و مفید تبدیل گردد . در این وبگاه شما هیچ گونه مطلب کپی از سایت های فارسی زبان نخواهید دید و سعی شده از ترجمه منابع انگلیسی استفاده گردد . در صورت تمایل به ترجمه متن و ارسال متون و مقالات مفید و مرتبط می توانید از قسمت تماس با ما یا از طریق شماره تماس 09178021303 با ما در تماس باشید .
instagram:prana.yoga
عضویت در گروه تلگرام
09178021303محمد مسعودیان

مدیر وبسایت : پرانا یوگا
نویسندگان
برچسبها
یکشنبه 23 مهر 1396 :: نویسنده : پرانا یوگا


1. در شیرش آسانا تعادل به تنهایی دارای اهمیت نسیت. فرد باید لحظه به لحظه مراقب باشد و سازگار‌ی‌های ظریف را تشخیص دهد. زمانی که روی پاهای خود می‌ایستیم به تلاش؛ نیرو یا توجه افزونی نیاز نداریم چرا که وضعیت مورد نیاز طبیعی است با این حال روش درست ایستادن، تحمل و حالت بدنی ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین لازم است تا بر روش درست ایستادن چیره شویم که در تادآسنه به آن اشاره شده است. در شیرش آسانا نیز باید در وضعیت درست چیره شویم چرا که در یک حالت نادرست در این آسانا به سردرد، گردن درد و پشت درد می‌انجامد.

2. تمام وزن بدن به‌جای ساعدها و دست‌ها تنها باید بر روی سر بیافتد. از ساعدها و دست‌ها فقط به‌عنوان تکیه ‌گاهی برای بازبینی هرگونه عدم تعادل استفاده می‌شود. در وضعیت درست دایره‌ای را در محل تماس سر خود با پتو یا زمین احساس می‌کنید که تقریبا به اندازه یک روپیه هندی است.

3. پشت سر،تنه، پشت ران‌ها و پاشنه‌ها باید در یک امتداد، عمود بر زمین قرار گیرند و به هیچ جهت خم نشوند. گردن، چانه و جناغ سینه باید در یک خط باشند؛ در غیر این‌صورت سر یا به یک سمت کج می‌شود یا به جلو حرکت می‌کند. با توجه به  وضعیت دست‌ها که در پشت سر به‌هم قفل شده‌اند کف دست‌ها نباید به سر بچسبند. کناره‌های بالایی و پایینی کف دست‌‌ها باید در یک خط باشند و گرنه راس سر به صورت صحیح روی زمین قرار گرفت.

4. آرنج‌ها و شانه‌ها باید در یک امتداد باشند و فاصله آرنج‌‌ها نباید افزایش پیدا کند. شانه‌ها را باید تا حد ممکن بالاتر از زمین نگه دارید؛ برای این منظور باید آن‌‌ها را رو به بالا حرکت بدهید و به طرفین بکشید. به منظور یادگیری کشش صحیح شانه‌، قفل انگشتان را رها کنید: دست‌ها را از پشت سر بردارید؛ فاصله مچ‌ها را از ساعد بیشتر کنید و آرنج‌‌های خود را به‌صورت ثابت نگه دارید. مچ‌های خود را روی زمین قرار دهید تا کف دست‌‌ها رو به بالا باشند و با نگه داشتن مچ‌ها بر روی زمین شانه‌‌ها را با انگشتان امس کنید و تعادل را حفظ کنید. (شکل 97) این کار نه تنها تعادل را بهبود می‌‌بخشد بلکه فرد را برای حالت‌های دیگر شیرش آسنه آماده می‌سازد که بعدا توضیح داده خواهند شد.

5. در مورد وضعیت تنه، سینه را به طرف جلو و بالا فشار دهید. تنه را از شانه‌ها تا لگن خاصره عمود بر زمین نگاه دارید اما مناطقی کمری و لگنی را به سمت جلو فشار ندهید. اگر منطقه لگنی جلو بیاید روی آرنج‌ها نیز افتاده است. از دید جانبی بدن باید از گردن تا پاشنه‌ها راست به‌نظر برسد.

6. ران‌ها، زانو‌ها، قوزک‌ها و انگشتان پاها را تا حد ممکن به‌هم بچسبانید. پاها را و مخصوصا پشت زانوها و زان‌ها را کاملا بکشید. در صورت نوسان پاها را به عقب، زاوها و قسمت پایینی- میانی شکن در بالای استخوان شرکگاهی را سفت کنید. انگشتان پاها را رو به بالا بگیرید. اگر پاها به طرف جلو تمایل پیدا کنند؛ سینه را بکشید و منطقه لگنی را اندکی به عقب فشار دهید تا با شانه‌ها در یک امتداد قرار گیرد. در این حالت بدن احساس سبکی می‌کند و حالت سرور پدید می‌آید.

7. به هنگام بالا رفتن یا ایستادن روی سر چشم‌ها نباید سرخ شوند. چشم‌ها زمانی سرخ می‌شوند که حالت نادرست باشد.

8. مدت آنجام دادن شیرش آسانا به توان و فرصت بستگی دارد به راحتی می‌توان 10 تا 15 دقیقه در این حالت باقی ماند. یک مبتدی می‌تواند تا 2 دقیقه آن را انجام دهد و تا 5 دقیقه آن را افزایش دهد. معمولا یک مبتدی نمی‌تواند به مدت یک دقیقه تعادل خود را در این وضعیت حفظ کند. اما چنا‌ن‌چه موفق شود می‌تواند مطمئن باشد که به‌زودی بر شیرش آسنه تسلط پیدا خواهد کرد.

9. هنگام بالا و پایین رفتن پاهای خود را سانت به سانت با هم حرکت دهید. تماس حرکات را با بازدم انجام دهید. عمل دم را هنگام حفظ وضعیت انجام دهید. اثر بالا و پایین رفتن بدون خم کردن پاها از زانو آن است که حرکت آهسته هماهنگ حاصل می‌شود و جریان خون به طرف سر کنترل می‌شود. به دلیل این‌که جریان خون به طرف کمر و پاها نیز تحت کنترل قرار می‌گیرد؛ صورت بر اثر حرکات ناگهانی و سریع برافروخته نمی‌شود. بنابراین هنگامی که بعد از حفظ تعادل بر روی سر، بلافاصله برمی‌خیزیم خطر از دست دادن تعادل ناشی از گیجی یا کرختی پاها از بین می‌رود. کل حرکت بالا رفتن، حفظ وضعیت و پایین آمدن باید در طول زمان تا حد ممکن بدون زحمت انجام گیرند، در شیرش آسنه کامل بدن کاملا کشیده می‌شود و در عین حال احساس آرمیدگی کلی پدید می‌آید.

10. قبل از انجام دادن شیرش آسانا بهتر است در ابتدا بر سروانگ آسانا (شکل102) تسلط پیدا کنید. اگر در ابتدا، براساس توضیحات داده شده، بر وضعیت‌های ایستاده (شکل‌های 1تا 18) و حرکات مختلف ساروانگ آسانا و هالا آسانا (شکل‌های 108 تا 125) تسلط پیدا کنید؛ شیرش اسانا را راحت می‌توانید انجام دهید. در صورت عدم تسلط بر آسانا‌های مقدماتی دوره فراگیری شیرش آسانا طولانی می‌شود.

11. بعد از فراگیری حفظ تعادل، قبل از اینکه آسانا‌های دیگر را تمرین کنید؛ ابتدا شیرش آسانا را انجام دهید. دلیل آن این است که بر اثر تمرین وضعیت‌های دیگر بدن خسته می‌شود؛ تنفس سریع و ناپایدار می‌گردد و نمی‌توان تعادل روی سر را حفظ کرد یا روی سر ایستاد. هنگام خستگی بدن، تنفس آسان و راحت نیست؛ بدن می‌لرزد و تعادل را به سختی می‌توان حفظ کرد. همیشه شیرش آساا را هنگام سر حال بودن و قبل از آسانا‌های دیگر انجام دهید.

12. همیشه بعد از شیرش آسانا، سروانگ آسانا و چرخه‌های آن را انجام دهید. مشاهده شده است افرادی که بدون انجام دادن حالت‌های سروانگ آسانا فقط شیرش آسانا را انجام می‌دهند؛ به خاطر مسائل جزئی نمی‌توانند بر خشم خود چیره شوند و به سرعت عصبانی می‌شوند. تمرین سروانگ آسانا به همراه شیرش آسانا این حالت را از بین می‌برد. اگر سروانگ آسانا مادر آسانا‌ها باشد؛ شیرش آسانا را می‌توان پدر جمله آساناها بشمار آورد. همچنان‌که هر دو والد برای صلح و هماهنگی در خانه لازم‌اند؛ به همین ترتیب تمرین این دو آسنه برای سالم نگه‌داشتن بدن، آرامش و سکوت ذهن ضروری هستند.

تاثیرات شیرش آسانا

در متون کهن شیرش آسانا را پادشاه جمله آسانا‌ها نامیده‌اند. دلیل آن نیز چندان دیریاب نیست. در زایمان طبیعی ابتدا سر و بعد دست‌ها و پاها بیرون می‌آیند. مغز که سیستم عصبی و اندام‌های حسی را کنترل می‌کند در داخل جمجمه قرار دارد و جایگاه هوش، شناخت، نیروی باز شناسنده، فرزانگی و قدرت است. مغز جایگاه برهمن (روح) است. یک کشور بدون پادشاه توانا یا رهبر قانونی برای هدایت آن نمی‌تواند پیشرفت کند؛ به همین ترتیب تن انسان نیز بدون یک مغز سالم نمی‌تواند پیشرفت کند.

بگودگیتا می‌گوید: ای قویدست (ارجونا) گونه‌های سه‌گانه: هماهنگی (ساتوه)، جنبش (رجاس) و سکون (تاماس) از ماده است و جان نامیرا که در تن سکنی دارد؛ سخت بسته این گونه‌هاست. (گفتار چهاردهم، بند5) همه این ویژگی‌ها از مغز سرچشمه می‌گیرند؛ گاهی یکی از این ویژگی‌ها چیرگی می‌یابد و زمانی ویژگی‌های دیگر برتری می‌جویند. سر مرکز ویژگی‌های ستوه‌ای است که نیروی باز شناسنده را کنترل می‌کند؛ تن مرکز ویژگی‌های رجسی است که شور، هیجان و کردار را کنترل می‌کند و منطقه پایین دیافراگم مرکز ویژگی‌های تمسی است که خوشی‌های حسی مثل لذت بردن از غذا و نوشیدن و هیجان‌ها و لذات جنسی را کنترل می‌کند.

تمرین منظم شیرش آانه باعث می‌شود تا خون پاک و سالم به سلول‌های مغز جریان پیدا کند، سلول‌های مغز بر اثر آن جان تازه‌ای می‌گیرند و قدرت تفکر افزایش می‌یابد و اندیشه‌ها روشن می‌شوند، این آساناابرای کسانی نیروبخش است که مغزشان به سرعت خسته می‌شود. در این وضعیت مقدار مناسبی از خون به غدد هیپوفیز و صنوبری مغز جاری می‌شود. رشد، سلامتی و نیروی حیاتی آدمی به کارکرد درست این دو غده بستگی دارد.

کسانی که دچار بی‌خوابی، ضعف حافظه و نیروی حیاتی هستند با تمرین منظم و درست این آسانابهبود می‌یابند و نیروی افزونی به‌دست می‌آورند. توان مقاومت شش‌ها در آب و هواهای مختلف و تحمل آنها در انجام دادن کارهای گوناگون افزایش می‌یابد و این سرماخوردگی، سرفه، التهاب لوزه، هالیتوسیس halitosis (بوی بد نفس) و تپش قلب را بهبود می‌بخشد. این آسانا بدن را گرم نگه می‌دارد و به همراه حرکات سروانگ آسانا(شکل‌های 108 تا 125) برای کسانی مفید است که دچار پیوست هستند. تمرین منظم شیرش آسنه به بهبود قابل ملاحظه میزان هموگلوبین خون می‌انجامد.

چنانچه دچار افزایش یا کاهش فشار خون هستید تمرینات را با شیرش آسنه و سروانگ آسنه شروع نکنید تمرین منظم و دقیق شیرش آسنه بدن را می‌پرورد؛ ذهن را منضبط می‌کند؛ افق‌های روح را توسعه می‌بخشد و باعث می‌شود تا انسان در برابر رنج و شادی، سود و زیان، ننگ و نام و شکست و پیروزی متعادل و متکی به خود شود.

نوع مطلب : آساناهای پیشرفته، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 9 اسفند 1398 03:41 ب.ظ
given birth and death years find year where most people alive <a href=http://publicrecordscheckusa.com/>google background check</a> my people search vttjwi <a href="http://publicrecordscheckusa.com/">reverse phone lookup reddit</a>
جمعه 9 اسفند 1398 06:31 ق.ظ
verizon phone number lookup reverse <a href=http://publicrecordscheckusa.com/>whitepages reverse phone lookup</a> request a background check touqae <a href="http://publicrecordscheckusa.com/">virginia background check</a>
جمعه 9 اسفند 1398 04:46 ق.ظ
oxbzdc sound mental health <a href="UR"L>alliance mental health</a> mental health solutions
mental health web site <a href="http://menta1health.com/">mental health diagnostic test</a>
mental health counselors are typically the starting point for prescribing medications.
جمعه 9 اسفند 1398 03:28 ق.ظ
people search by address free <a href=http://publicrecordscheckusa.com/>how to find people on tumblr</a> ccw background check vlbfeh <a href="http://publicrecordscheckusa.com/">best reverse phone number lookup</a>
جمعه 9 اسفند 1398 02:27 ق.ظ
canadian pharcharmy online pwbrxx <a href=http://hqguidehealth.com/>line pharmancy</a> ecqizc
canadian pharmacy cialis <a href="http://hqguidehealth.com/">drugs canada legal</a> sundrugstore com
drugstores line
پنجشنبه 8 اسفند 1398 02:41 ب.ظ
white pages reverse lookup free <a href=http://publicrecordscheckusa.com/>spokeo reverse phone lookup</a> free name and phone number lookup vfzami <a href="http://publicrecordscheckusa.com/">reverse phone lookup toll free 800 numbers</a>
پنجشنبه 8 اسفند 1398 08:54 ق.ظ
site to search people online for free <a href=http://publicrecordscheckusa.com/>chirp background check</a> reverse people search free hmmqfx <a href="http://publicrecordscheckusa.com/">background check for employment free</a>
پنجشنبه 8 اسفند 1398 02:56 ق.ظ
avwnrt mental health urgent care <a href="UR"L>youth mental health</a> mental health disorders are not really diseases
great plains mental health <a href="http://menta1health.com/">mental health association oklahoma</a>
new york state office of mental health
پنجشنبه 8 اسفند 1398 02:17 ق.ظ
people search by phone number <a href=http://publicrecordscheckusa.com/>yellow pages reverse phone</a> how to start a background check business lgypmf <a href="http://publicrecordscheckusa.com/">reverse cell number lookup whitepages</a>
چهارشنبه 7 اسفند 1398 11:43 ب.ظ
obviously brother [url=http://www.vagragenericaar.org/#]cheap viagra online
without prescription[/url] greatly pain without cloud viagra
for sale online none job cheap viagra online without
prescription normally mistake
چهارشنبه 7 اسفند 1398 11:34 ب.ظ
ywtieb drugs canada <a href=http://healthcareregional.com/>ciailis</a> inexpensive medications
canada drug pharmacy druves <a href="http://healthcareregional.com/">your pharmacy online</a> best online drugstore
online pharmacy www
چهارشنبه 7 اسفند 1398 10:04 ب.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesprofmeds.com/">canadian online pharmacy</a>
http://canadianpharmaciesprofmeds.com/
<a href=http://canadianpharmaciesprofmeds.com/>online pharmacy with no prescription</a>
چهارشنبه 7 اسفند 1398 08:48 ب.ظ
state of maryland judiciary case search court records <a href=http://publicrecordscheckusa.com/>free eviction background check</a> reverse photo lookup zukupg <a href="http://publicrecordscheckusa.com/">free public phone number lookup</a>
چهارشنبه 7 اسفند 1398 05:56 ب.ظ
yfhjkp veterans mental health <a href="UR"L>moccasin bend mental health institute</a> touchstone mental health
mental health statistics <a href="http://menta1health.com/">mental health posters</a>
south lane mental health
چهارشنبه 7 اسفند 1398 05:34 ب.ظ
ifkhcc cheap medicine online <a href=http://healthcareregional.com/>get doctor prescription online</a> canadian phar
vargia rgikfv <a href="http://healthcareregional.com/">prescriptions canada</a> prescription pharmacy
canadian online drugs
چهارشنبه 7 اسفند 1398 05:10 ب.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesprofmeds.com/">pharcharmy online no precipitation</a>
http://canadianpharmaciesprofmeds.com/
<a href=http://canadianpharmaciesprofmeds.com/>best online pharmacies canada</a>
چهارشنبه 7 اسفند 1398 10:13 ق.ظ
olmcdk clinical mental health counseling <a href="UR"L>mental health topics</a> madden mental health center
ati mental health <a href="http://menta1health.com/">mental health treatment plan goals and objectives</a>
adult mental health services
چهارشنبه 7 اسفند 1398 01:42 ق.ظ
next blue [url=http://cialissom.com/#]buy cialis[/url]
however date before bake cheap cialis online late mind buy cialis ill
internal
چهارشنبه 7 اسفند 1398 01:21 ق.ظ
800 phone number search <a href=http://publicrecordscheckusa.com/>white pages reverse lookup free no charge</a> free people search without charge gfatsa <a href="http://publicrecordscheckusa.com/">rental property background check</a>
سه شنبه 6 اسفند 1398 09:47 ب.ظ
vgvndg how many people have mental health issues <a href="UR"L>“mental health" counselor</a> mental health first aid usa
megellan mental health <a href="http://menta1health.com/">merced mental health</a>
who mental health
سه شنبه 6 اسفند 1398 08:14 ب.ظ
linkedin search people <a href=http://publicrecordscheckusa.com/>best reverse phone lookup</a> search for people by image ztdnqp <a href="http://publicrecordscheckusa.com/">how do i get my background check</a>
سه شنبه 6 اسفند 1398 08:12 ب.ظ
minnesota criminal background check <a href=http://publicrecordscheckusa.com/>totally free search for people</a> how to find people on instagram xfoqpu <a href="http://publicrecordscheckusa.com/">area code or phone number lookup</a>
سه شنبه 6 اسفند 1398 12:19 ب.ظ
reverse phone search <a href=http://publicrecordscheckusa.com/>background check time frame</a> find people on instagram mdvinq <a href="http://publicrecordscheckusa.com/">just the facts background check</a>
سه شنبه 6 اسفند 1398 10:41 ق.ظ
maryland court case search <a href=http://publicrecordscheckusa.com/>search for people on facebook</a> reverse telephone number lookup xtmyse <a href="http://publicrecordscheckusa.com/">the best free people search</a>
سه شنبه 6 اسفند 1398 10:41 ق.ظ
white pages reverse lookup <a href=http://publicrecordscheckusa.com/>safe hiring solutions background check</a> yahoo! phone number search cqciye <a href="http://publicrecordscheckusa.com/">what is on a background check for employment</a>
سه شنبه 6 اسفند 1398 03:10 ق.ظ
find people on discord <a href=http://publicrecordscheckusa.com/>free reverse phone number info</a> credit report background check vsksix <a href="http://publicrecordscheckusa.com/">home phone number lookup</a>
سه شنبه 6 اسفند 1398 01:39 ق.ظ
discount medications tlupii <a href=http://hqguidehealth.com/>rx medications</a> avjkjm
buy medicine without prescription <a href="http://hqguidehealth.com/">getcanadiandrugs com</a> canadianprescriptiondrugstore com
buy cialis from canada
دوشنبه 5 اسفند 1398 10:24 ب.ظ
bxkwka free mental health counseling <a href="UR"L>mental health foudnation</a> cpt codes for mental health
mental health reform act of 2016 <a href="http://menta1health.com/">ati mental health</a>
inpatient mental health
دوشنبه 5 اسفند 1398 07:07 ب.ظ
xgnneb loudoun county mental health <a href="UR"L>mental health charities</a> what are the key signs of stress affecting mental health?
pawnee mental health manhattan ks <a href="http://menta1health.com/">mental health disparities</a>
didi hirsch mental health services
یکشنبه 4 اسفند 1398 07:45 ب.ظ
znnbft <a href="http://sildena2020usa.com/">viagra women</a> canada medication
<a href="UR"L>viagra canada online pharmacy</a> viagra for sale
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
موضوعات
آمار وبسایت
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

با عضویت در کانال تلگرام ما همیشه بروز باشید :)
برای ورود به کانال کلیک کنید / دانلود تلگرام نسخه ویندوز
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic